Румъния и България ще станат пълноправни членки на Шенген от 1 януари 2025 г.
Румъния и България най-накрая завършиха дългия си път към присъединяване към Шенгенското пространство, започнал през 2011 г., когато Европейската комисия обяви, че двете държави са готови за членство.
В четвъртък сутринта вътрешните министри на Европейския съюз одобриха окончателно кандидатурите на двете страни, с което слагат край на дългогодишния процес.
Решението стана възможно, след като Австрия, един от най-силните противници, премахна своето вето по време на среща в Будапеща миналия месец.
“Голяма победа за България, Румъния и цяла Европа,” заяви унгарското председателство на Съвета на ЕС, което постави разширяването на Шенген като основен приоритет.
С тази стъпка двете източноевропейски страни ще се присъединят към Шенгенското пространство на 1 януари 2025 г. като пълноправни членки, завършвайки глава, започнала преди повече от десетилетие.
В миналото кандидатурите на България и Румъния бяха блокирани от държави като Германия и Франция, но с времето опозицията намаля, оставяйки Австрия и Нидерландия като последни пречки.
Проверки по въздушните и морските граници вече бяха премахнати по-рано тази година.
“Пълноправни в Шенген – там, където принадлежите,” заяви Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия. Роберта Мецола, председател на Европейския парламент, добави: “По-силен Шенген означава по-сигурна и обединена Европа.”
Присъединяването обаче идва с едно условие, което частично засенчва празненствата.
Споразумението от Будапеща предвижда въвеждане на проверки по сухопътните граници между Унгария и Румъния, както и между Румъния и България, за „поне“ шест месеца, за да се предотвратят “сериозни заплахи за обществения ред и вътрешната сигурност.”
Употребата на „поне“ предполага възможно удължаване на този период.
Тази отстъпка е направена, за да успокои опасенията на Австрия относно нередовната миграция – основен аргумент на страната за блокиране на кандидатурите.
Това означава, че основното предимство на присъединяването – окончателното премахване на паспортния контрол по сухопътните граници – няма да бъде напълно осъществено веднага. Пътуващите между страните все още могат да се сблъскат с опашки и закъснения.
Използването на гранични проверки за ограничаване на миграцията набира популярност в ЕС. Германия, Франция и Нидерландия са сред държавите, които наскоро приложиха тази мярка, въпреки спорната й ефективност.
Шенгенското пространство, едно от най-големите постижения на европейската интеграция, обхваща в момента 29 държави и почти 450 милиона души.