Близо 1000 дни след като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, се казва, че Вашингтон е разрешил използването на осигурени от САЩ ракети ATACMS за удари дълбоко в Русия. Докъде е позволено да удари Украйна и какви са целите на Киев?
Почти 1000 дни след като Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, Вашингтон, според съобщения, е разрешил използването на предоставените от САЩ ракети ATACMS за удари дълбоко в Русия. Каква разлика би могло да направи това и какви цели би могла да порази Киев?
На Съединените щати им отне около месец, за да излязат с отговор на разполагането на севернокорейски сили на бойното поле в Курската област, след като украинското разузнаване предупреди през средата на октомври, че Пхенян изпраща персонал в Русия.
На 24 октомври Киев съобщи, че първите севернокорейски подразделения, обучени в Русия, са били разположени в Курската област. Няколко дни по-късно САЩ и НАТО също потвърдиха, че разполагат с доказателства за участието на севернокорейски войски във войната на Русия.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски осъди липсата на реакция от страна на Запада на присъединяването на севернокорейските войски към продължаващото руско нашествие, заявявайки, че тези „първи битки със Северна Корея отварят нова глава на нестабилност в света“.
Списъкът с цели на Украйна
Още преди първите доклади за участието на Пхенян, Киев поиска от Вашингтон да премахне ограниченията за използването на американско оръжие дълбоко на територията на Русия.
Украйна отдавна твърди, че ограниченията върху използването на далекобойни оръжия, по-специално ATACMS, възпрепятстват усилията ѝ във войната, докато Вашингтон заявява, че разрешаването на удари дълбоко на руска територия с американско оръжие може да ескалира конфликта.
Киев засили натиска за премахване на забраната след изненадващото си нахлуване в Курската област на Русия в началото на август. Според украинските власти списъкът включва летища, използвани от руската армия за извършване на удари срещу населени места в Украйна.
Оттогава Русия е преместила почти всичките си самолети от летищата, намиращи се в обсега на ATACMS.
Мисловният център „Институт за изследване на войната“ (ISW), базиран във Вашингтон, публикува карта, на която са посочени всички възможни цели, които Украйна би могла да удари. Според ISW поне 245 известни руски военни и паравоенни обекта се намират в обсега на украинските ATACMS, по-специално техния вариант с обсег от 300 километра. От тези 245 обекта само 16 са летища, от които Русия вече е преместила почти всички свои самолети.
Ако ограниченията бъдат премахнати само за региона на Курск, Киев ще разполага с 15 известни обекта там, според геолокализираното проучване на ISW.
До края на август в региона са били установени и поне 11 обекта, известни като руски „военни зони за използване на земя“ — територии, предназначени за военни обучения и тестове.
Но този списък може да стане много по-голям с разполагането на севернокорейски персонал и усилията на Москва да изтласка украинските войски от Курската област.
Когато Киев започна своето нахлуване, Русия разполагаше с 11 000 войници в региона на Курск, според ISW. На базата на тези изчисления американският мисловен център съобщава за общо 11 военни зони за използване на земя и 15 известни военни и паравоенни структури с важно значение в пограничния регион на Русия.