Коалиционното споразумение ще позволи на новата Европейска комисия да встъпи в длъжност на 1 декември, както беше първоначално планирано.
Център-дясната Европейска народна партия (ЕНП), социалистите и демократите, както и либералната група „Обнови Европа“ постигнаха споразумение в сряда да дадат зелена светлина на шестимата определени заместник-председатели на Европейската комисия и на унгарската номинация за следващия комисар, Оливер Вархей, според евродепутати и източници от Европейския парламент, запознати с процеса.
Сега целият състав на Комисията подлежи на гласуване за одобрение от Европейския парламент на 27 ноември, сряда, в Страсбург. Ако бъде потвърден, Комисията може да встъпи в длъжност на 1 декември.
Споразумение за коалиция за преодоляване на безизходицата
Споразумението беше постигнато след седмица на преговори, последвали изслушванията за потвърждение на определените заместник-председатели от Европейския парламент, и включва текст, договорен между трите групи, определен като „коалиционно споразумение“ от източник в ЕП.
Текстът, озаглавен „Платформена декларация за сътрудничество“, съдържа девет точки, отразяващи политическите насоки, обявени от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на 18 юли 2024 г., в деня на преизбирането ѝ.
„Върховенството на закона, проукраинската позиция и проевропейският подход са основни аспекти на нашето сътрудничество“, гласи първата точка. Останалите са посветени на устойчив растеж, конкурентоспособност, подготовка и цифров преход; миграционна и отбранителна политика; европейски социален модел; продоволствена сигурност, вода и устойчива околна среда; укрепване на върховенството на закона; ролята на ЕС в света като глобален лидер; бюджета на ЕС и реформа на Европейския съюз.
Това, което споразумението не адресира, е съставът на новото мнозинство в подкрепа на Комисията. То не изключва сътрудничество с групата на Европейските консерватори и реформисти (ЕКР), което беше изрично искане на социалистите и либералите.
Как бяха одобрени противоречиви комисари
Споразумението позволява на групите да гласуват в подкрепа на седемте останали кандидати за комисари. Най-спорните случаи бяха тези на Тереса Рибера от Испания, изпълнителен заместник-председател за чист, справедлив и конкурентен преход, от социалистите и демократите; Рафаеле Фито от Италия, изпълнителен заместник-председател за сближаване и реформи, от групата на Европейските консерватори и реформисти; и Оливер Вархей от Унгария, комисар за здравеопазване и хуманно отношение към животните.
ЕНП забави съгласието си за назначаването на Рибера, изчаквайки дебата ѝ в испанския парламент относно последиците от наводненията във Валенсия, като подчерта, че тя трябва да подаде оставка от Комисията, ако испанската съдебна система я обвини в неправомерно управление на наводненията.
По време на изявлението си в парламента в Мадрид в сряда Рибера не се ангажира да подаде оставка. ЕНП се съгласи да одобри назначението ѝ, но подчерта, че ще спазва коалиционното споразумение, ако Рибера подаде оставка в случай на обвинения.
Оливер Вархей от Унгария беше окончателно одобрен, въпреки че парламентът поиска да му бъдат отнети правомощията, свързани с готовността за здравни кризи и сексуалните и репродуктивни права.
Протести отляво
Междувременно групата на Левицата в Европейския парламент изпрати писмо до председателя на Парламента Роберта Мецола, в което осъди това, което определи като „сделка зад кулисите“, считана за „грубо нарушение на процедурите“.
Според евродепутатите от Левицата оценката на предложените комисари е трябвало да се извърши веднага след изслушванията, както е посочено в Правилника за дейността на Европейския парламент
„Председателят и координаторите [на комисиите на Парламента] трябва да се съберат без забавяне след изслушването, за да оценят индивидуално предложените комисари“, гласят тези правила.
Вместо да оценят заместник-председателите незабавно, центристките групи се съгласиха на 12 ноември да ги одобрят чрез „пакетна сделка“, а не поотделно. Това предизвика политическа борба за състава на следващата Комисия, която доведе до днешното споразумение.
Освен това, националистическата дясна група „Патриоти за Европа“ изрази недоволството си от споразумението. „Това не е ново мнозинство, това е старото мнозинство. Този съюз между ЕНП и СД е непоносим и ще съсипе Европа“, заяви испанският евродепутат Херман Тертш пред Euronews.