Докато някои дипломати от ЕС изразяват положително мнение за “ястреба по отношение на Китай” Марко Рубио, ролята на Тулси Габард в разузнаването предизвиква по-голяма тревога.
БРЮКСЕЛ – Първоначално европейските дипломати дори изпитаха известно облекчение относно състава на новия кабинет на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, когато той избра републиканеца от Флорида Марко Рубио за държавен секретар.
Това обаче не продължи дълго.
Последвалите избори на Тръмп – почти непознатият водещ на Fox News Пийт Хегсет за министър на отбраната и Тулси Габард за директор на националното разузнаване – засилиха опасенията, че Европа може да се наложи да се подготви за най-лошото и да бъде готова да действа самостоятелно без традиционния си съюзник в НАТО в свят, изпълнен със стратегически конфликти.
Габард, бивша конгресменка, известна с това, че разпространява конспиративни теории, срещала се е със сирийския лидер Башар Асад и е показвала симпатии към руския президент Владимир Путин, бе възприета като особено шокиращ избор.
„Това е наистина ужасяващо“, написа Натали Лоазо, бивш френски министър по европейските въпроси при президента Еманюел Макрон, а сега европейски депутат от неговата група „Обнови Европа“, в публикация в X.
„Времето на европейското въздържание и надеждата, че САЩ ще ни защитят, свърши“, заяви Мари-Агнес Щрак-Цимерман, германка, която ръководи подкомитета по сигурност и отбрана в Европейския парламент.
Марк Магеровски, бившият полски посланик във Вашингтон, също изрази остри критики към Габард и нейните минали „проруски“ изказвания. Три дни след руското нахлуване в Украйна през февруари 2022 г., тя призова лидерите на Русия, Украйна и САЩ да „прегърнат духа на алоха“ и да се съгласят Украйна да стане неутрална държава.
„Фактът, че тя става ръководител на цялата разузнавателна общност на САЩ, със сигурност е много тревожен сигнал“, каза той в полска телевизия.
Ранни надежди
Когато в началото на седмицата се появи името на Рубио като избор на Тръмп за държавен секретар, първоначалната реакция беше предпазлив оптимизъм. Дипломати, експерти и официални лица в Европа, Великобритания и Израел отбелязаха, че той е опитен в международната политика, подкрепя НАТО, твърд към Иран и иска да защитава Тайван от китайска инвазия.
![Ужасяващите Избори на Тръмп за Кабинет Предизвикват Безпокойство в Европа](https://cncnews.bg/wp-content/uploads/2024/11/mike_woltz-1.jpg)
Изборът на Майк Уолц, бивша „зелена барета“, за съветник по националната сигурност също беше възприет като безопасен избор. Според анализатора Улрих Шпек, реакцията тогава беше „голямо облекчение“.
Европейски дипломат, който, както и други цитирани в тази статия, получи анонимност, за да говори свободно, заяви: „Те са малко по-малко ужасни от останалите.“
Но след обявяването на Габард и Хегсет настъпи много повече объркване.
Големият въпрос е какво казват тези номинации за подхода на Тръмп към властта и дали някой може да упражни възпиращо влияние. „Ясно е, че няма да има противотежест на Тръмп“, каза първият дипломат. „Те му дължат всичко.“
Официални лица и дипломати от ЕС отбелязаха, че Тръмп често пренебрегва членовете на кабинета си и дори американските разузнавателни агенции в преследване на директни договорености с автократи като Путин или китайския лидер Си Дзинпин. Те бяха скептични дали някой наистина може да укроти неговите инстинкти.
Рубио и Уолц значително промениха позициите си относно Украйна през последните месеци, като се доближиха до призивите на Тръмп за мирно споразумение. Флоридският сенатор дори гласува против голям пакет за помощ за Киев по-рано тази година, отбелязват източници от ЕС.
С оглед на риска от разрушителна външна политика на Тръмп, трети дипломат от ЕС заяви, че блокът трябва да бъде готов да поеме по-голяма тежест по въпросите, свързани с Украйна.
„От първия мандат на Тръмп знаем колко непредсказуема може да бъде политиката му“, каза дипломатът. „Дори двамата [Рубио и Уолц] да заемат по-умерен подход към Украйна, това не освобождава ЕС от задължението да се подготви за по-активна роля.“
В Киев официалните лица избягваха коментари, за да не разгневят Тръмп.
Един служител на разузнаването, който също пожела анонимност, се опита да даде положителна интерпретация за Габард, заявявайки, че нейната роля ще бъде „само да подготвя информация за Белия дом“ и няма да включва реална политика.
Също така се опитаха да омаловажат нейните предишни проруско звучащи изказвания. „Всичко, което мога да кажа, е, че човек, който прави изявления, които не са в подкрепа на Украйна, не винаги работи за руски пари. Може просто да има различна гледна точка.“
Сериозен държавен секретар
От избраните от Тръмп за външнополитически и отбранителни роли, Рубио е най-известният сред съюзниците на Вашингтон, като е посетил Европа два пъти през последните пет години — веднъж през 2017 г. в Германия и Франция и отново през 2020 г. в Чехия, Полша, Турция и Обединеното кралство.
Том Тугендхат, консервативен депутат от Обединеното кралство и бивш министър, който заяви, че познава Рубио от десетилетие, го определи като „сериозна фигура“, която е била „ясен глас“ по теми като Китай. Всъщност двамата споделят твърда позиция спрямо Пекин, който наложи санкции на Тугендхат.
„Той е човек, който от много време инвестира в множество отношения по света и който е демонстрирал, че е сериозен играч“, каза Тугендхат, като добави, че и Уолц е „сериозна личност“.
„Времето на европейската сдържаност и надеждата, че САЩ ще ни защитават, приключи“, каза Мари-Агнес Щрак-Цимерман. | Sean Gallup/Getty Image
Павел Фишер, чешки сенатор, който познава Рубио чрез съвместната им работа в Междупарламентарния алианс за Китай (IPAC), определи Рубио като „важен лидер“, който е обединил законодатели от цял свят да се фокусират върху Китай.
Твърдата позиция на Рубио спрямо Китай го прави „подходящ избор“ за Тръмп, който в първия си мандат настоя европейските съюзници да предприемат действия срещу китайските технологични компании Huawei и ZTE, каза Фишер.
Анализаторите също така смятат, че Рубио и Уолц ще засилят натиска върху Европа да увеличи разходите за отбрана, но в крайна сметка ще запазят досегашния ангажимент на Вашингтон към Украйна и Тайван.
Рубио внимателно омаловажава изказванията на Тръмп срещу НАТО. Когато по-рано бе запитан за предложението на Тръмп, че би „насърчил“ Русия да нападне която и да е държава-членка на НАТО, която не изпълнява финансовите си задължения към алианса, Рубио омаловажи изявлението. „Това не се случи и не така разбирам това изказване“, каза той пред CNN през февруари.
Спек заяви, че е малко вероятно Рубио да подкрепи споразумение, което би позволило на Путин да обяви победа над Киев. „По отношение на Украйна, сега има известна надежда, че САЩ няма просто да изоставят Украйна, а ще се ангажират в сериозен процес, който няма да даде на Русия победа по никакъв начин,“ добави той.
Фактът, че Уолц след назначението си заяви в пост в X, че „Америка ще запази съюзниците си близо“ и „няма да се страхува да се изправи срещу противниците си“, също бе възприет като положителен знак.
Страхове относно Габард
Оптимизмът по отношение на Габард е значително по-малък.
„Това е сериозно голямо и лошо“, написа Франсоа Айсбур, старши съветник за Европа в Международния институт за стратегически изследвания, в X. „Надявам се Сенатът да блокира нейното потвърждение — но не очаквам това да се случи.“
Дори относно по-ранните назначения, Айсбур добави: „Въпросът не е толкова ‘Могат ли те да ограничат Тръмп?’, а ‘Ще искат ли те?.“
Официалите като Джим Матис, пенсиониран генерал от морската пехота, който служи като министър на отбраната през първия мандат на Тръмп, също бяха възприемани като сили за ограничаване или „възрастни в стаята“ след назначението си — само за да бъдат уволнени след несъгласие с президента.
Джон Болтън, който беше съветник по национална сигурност на Тръмп от април 2018 до септември 2019 г., предупреди през октомври, че външнополитическата позиция на избрания президент вероятно ще бъде много по-радикална през втория му мандат, отколкото през първия, като каза: „Шансовете да се изтегли от НАТО са много високи.“
„Очаква ни много, много труден период в трансатлантическите отношения“, добави Айсбур.
Жами Детмър, Якопо Баригази, Вероника Мелкозерова, Юлиус Бринкман и Нахал Тооси допринесоха с репортажи.