CNCNews.bg

Най-актуалните новини в България, здравни съвети и вкусни рецепти за здравословно хранене
Menu
  • НОВИНИ
  • ПОЛИТИКА
  • СПОРТ
  • ЗДРАВЕ
  • КУЛИНАР
Home НАЧАЛО

Редки видове, открити дълбоко в камбоджанските планини

by cncnews
January 22, 2025
Reading Time: 1 min read
A A
0
Национален парк Вирачей Камбоджа

Национален парк Вирачей Камбоджа

Суровите Аннамитски планини, които се простират през Лаос, Виетнам и североизточна Камбоджа, са известни със своето богато биологично разнообразие. В югозападната част на този планински масив се намира Вирачей – най-големият национален парк в Камбоджа.

Този отдалечен регион обхваща повече от 3 000 квадратни километра и въпреки че е защитена зона, остава до голяма степен неизследван и недостатъчно проучен. Първото цялостно проучване на биоразнообразието в парка бе публикувано във вторник, разкривайки редки и застрашени видове, които обитават района, включително Сундския панголин, димния леопард и малайската слънчева мечка.

Проучването, ръководено от природозащитната организация Fauna & Flora, която описва Аннамитите като “Амазонката на Азия”, документира девет вида, които никога досега не са били регистрирани в Камбоджа. Сред тях са критично застрашеният големорог мунтжак, гущерът на Соколов и виетнамският гекон с листовидни пръсти.

“Районът беше практически неизследван и почти нямаше информация за биоразнообразието на Национален парк Вирачей,” каза Пабло Синовас, директор на Fauna & Flora за Камбоджа, по време на видео разговор. “Открихме няколко застрашени вида, които, по дефиниция, са в критично състояние както на глобално, така и на национално ниво. Този парк има потенциала да осигури сигурно убежище, което ще предотврати тяхното изчезване.”

големорог мунтжак

Заплахи и предизвикателства пред парка

Национален парк Вирачей се сблъсква с множество заплахи, включително обезлесяване, деградация на горите, фрагментация на местообитанията и бракониерство чрез капани. През последните три десетилетия Камбоджа е загубила над 30% от своята първична горска покривка. Въпреки че паркът е обявен за защитена територия през 1993 г., разследванията на неправителствени организации разкриват мащабна незаконна сеч.

Синовас се надява, че данните от проучването ще допринесат за по-ефективно управление на парка и разработването на целенасочени природозащитни стратегии. “(Проучването) потвърди значимостта на района като гореща точка на биоразнообразие и позволи по-добро насочване на усилията за опазване на видовете,” каза той. “Знанието за това какви видове обитават парка е първата стъпка към тяхната защита.”

"плътоопашат макак"

Използвани методи за проучване

Отдалечеността на парка затруднява събирането на данни, затова екипът използва различни методи в продължение на няколко години, комбинирайки множество проучвания. Те работят в тясно сътрудничество с местните коренни общности, които според Синовас “познават гората най-добре”, но дори и те никога не са стъпвали в някои от изследваните области.

Бяха разположени повече от 150 фотокапана за заснемане на редки видове като големорога мунтжака, който беше уловен на камера през 2021 г. За първи път този елен е описан през 1994 г., но досега беше документиран само в Лаос и Виетнам.

Заключение

Национален парк Вирачей е изключително важен не само за опазването на биоразнообразието, но и за климата, като значителен въглероден поглътител. Освен това паркът играе съществена роля за препитанието на местните общности, които дълго време разчитат на неговите природни ресурси.

“Паркът е в сърцето на една от най-големите гори в континентална Югоизточна Азия. Това е важно както за биоразнообразието, така и за климата, благодарение на способността за абсорбиране на въглероден диоксид,” обяснява Синовас.

С продължаващите усилия за опазване на тази уникална екосистема, Вирачей може да се превърне в модел за устойчиво управление и съхранение на природните богатства в региона.

Tags: #КамбоджаБиоразнообразие#НационаленПаркВирачей#ОпазванеНаПриродата
Previous Post

Капама (Традиционна зимна рецепта)

Next Post

Твърде шумно, за да се игнорира: Как шумовото замърсяване засяга гражданите на ЕС и техните деца?

cncnews

cncnews

Related Posts

Спортен бар „Инбет“ отвори в Харманли

Спортен бар „Инбет“ отвори в Харманли

by cncnews
March 6, 2025
0

Спортен бар „Инбет“ бе отворен в Харманли. Той се намира бул. „България“, където се помещаваше...

AI асистенти, холографски дисплеи

От AI асистенти до холографски дисплеи: Автопроизводители демонстрират иновации в купето на CES 2025

by cncnews
February 15, 2025
0

Технологичният напредък в автомобилната индустрия никога не спира, а тазгодишното изложение CES 2025 в Лас...

Ивановден традиции

Ивановден в България: Традиции, история и международни практики

by cncnews
February 15, 2025
0

Въведение Ивановден е един от най-значимите зимни празници в България, който се отбелязва на 7...

Next Post
Шумово замърсяване в ЕС

Твърде шумно, за да се игнорира: Как шумовото замърсяване засяга гражданите на ЕС и техните деца?

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

категории

CNCNews.bg

Copyright © 2017 CNCNews.

  • НОВИНИ

No Result
View All Result
  • НОВИНИ

Copyright © 2017 CNCNews.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?