Зурабишвили обещава да остане президент, осъждайки парламента като нелегитимен и неспособен да избере неин наследник
Изтичащият мандат на президента на Грузия, Саломе Зурабишвили, не я спира да оспорва статуквото. Тя участва в опозиционен митинг в Тбилиси и определи решението на избирателната колегия да избере Михаил Кавелашвили за неин наследник като „пародия“.
Назначаването на Михаил Кавелашвили
53-годишният Кавелашвили, който е бивш футболист, беше единственият кандидат в бюлетината и беше избран за президент с почти пълно единодушие от 225-те гласували. Опозицията разглежда назначението му като доказателство за затягане на властта от управляващата партия „Грузинска мечта“ и отдалечаване на Грузия от европейската ѝ интеграция.
Кавелашвили е известен със своята антизападна реторика, което допълнително засилва опасенията на опозицията.
Зурабишвили: „Грузия е свидетел на подигравка с демокрацията“
Саломе Зурабишвили, която от години е в конфликт с „Грузинска мечта“, остро разкритикува съботния вот, наричайки го „подигравка с демокрацията“.
Тя също така оспорва резултатите от парламентарните избори на 26 октомври, които оставиха „Грузинска мечта“ на власт, и подозира, че вотът е бил манипулиран с помощта на Русия.
Зурабишвили обеща да остане президент дори след изтичането на шестгодишния си мандат, заявявайки, че парламентът е нелегитимен и няма правомощия да избира неин наследник.
„Аз оставам ваш президент – няма легитимен парламент, следователно няма легитимни избори или встъпване в длъжност“, написа тя в социалната мрежа X в края на миналия месец.
Тя обвини управляващата партия в провеждане на проруски политики и отказ да подпише ключови законопроекти, които смята за спорни. Опитите на „Грузинска мечта“ да я отстрани чрез импийчмънт се провалиха.
Опозиционните партии също така обявиха, че ще продължат да признават Зурабишвили за легитимен президент дори след встъпването в длъжност на Кавелашвили на 29 декември.
Кой е Михаил Кавелашвили?
Михаил Кавелашвили е бивш професионален футболист, играл като нападател за отбори като Манчестър Сити и няколко швейцарски клуба. През 2016 г. е избран за депутат от „Грузинска мечта“, а през 2022 г. съосновава движението „Сила на народа“, което е съюзник на управляващата партия и е известно със силната си антизападна реторика.
Кавелашвили е един от авторите на спорния закон за „чуждото влияние“, който изисква организациите с над 20% чуждо финансиране да се регистрират като „чуждестранни агенти“. Подобен закон съществува и в Русия и е използван за дискредитиране на опозиционни организации.
Политически размирици в Грузия
Много грузинци оспорват резултатите от парламентарните избори през октомври, подозирайки намеса от Русия в полза на „Грузинска мечта“.
Протестите срещу резултатите прераснаха в по-широки демонстрации след решението на управляващата партия на 28 ноември да замрази преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г. Това решение беше в отговор на резолюция на Европейския парламент, която критикува изборите като „нито свободни, нито честни“.
Международни наблюдатели докладваха за случаи на насилие, подкупи и двойно гласуване. Това накара някои евродепутати да настояват за провеждане на нови избори.
ЕС предостави на Грузия статут на кандидат през декември 2023 г., но процесът беше замразен по-рано тази година заради спорния закон за „чуждото влияние“.
Заключение: Грузия между демокрацията и авторитаризма
Критиците обвиняват „Грузинска мечта“ в придобиване на все по-авторитарен характер и засилване на проруските политики. Партията наскоро прокара закони, сходни с тези в Русия, които ограничават свободата на словото и правата на LGBTQ+ общността.