Съюзниците се стремят да укрепят отбраната на Украйна преди Доналд Тръмп да поеме поста в САЩ след малко повече от месец
НАТО трябва да насочи усилията си към предоставяне на военна помощ за Украйна, за да спре бавния, но постоянен напредък на Русия, вместо да обсъжда как би изглеждало евентуално мирно споразумение, заяви генералният секретар на алианса Марк Рюте във вторник.
Министрите на външните работи на 32-те държави членки на военния алианс се събраха в Брюксел за двудневна среща на върха, където Украйна е основна тема в дневния ред.
Марк Рюте посочи в пресконференция часове преди началото на срещата, че “най-важното, което трябва да направим сега”, е да гарантираме, че Украйна ще влезе в мирни преговори “от позиция на сила”.
„Украйна няма нужда от повече идеи за това как би изглеждал мирният процес“, добави Рюте. „Това, върху което ще се фокусираме през следващите два дни, е как да предоставим повече военна помощ, повече системи за противоракетна отбрана и по-добра координация на всичко, което правим.“
Това събиране ще бъде последното с участието на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, тъй като новата администрация на САЩ, водена от Доналд Тръмп, ще поеме поста на 20 януари. Тръмп заяви, че би могъл да прекрати войната в рамките на дни след встъпването си в длъжност, което предизвика опасения, че Вашингтон може да ограничи подкрепата си за Киев и да наложи болезнени териториални отстъпки като част от мирно споразумение с Русия.
Противоречиви развития на фронта
Войната, която продължава вече повече от 1000 дни, изглежда се развива в полза на Русия. Фронтовата линия постепенно се придвижва на запад, докато украинската офанзива в Курската област на Русия забавя темпо.
Русия е подпомогната в Курск от Северна Корея, която е изпратила над 10 000 войници в региона, според съюзниците. Освен това Иран и Китай предоставят на Москва военни и технологии с двойно предназначение, които Русия използва за атаки срещу гражданска и енергийна инфраструктура в Украйна.
Зелински: “Трябва да намерим дипломатически решения”
Украинският президент Володимир Зеленски призна пред японската агенция Kyodo в понеделник, че украинската армия “няма достатъчно сила” да си върне някои от окупираните от Русия територии. „Трябва да намерим дипломатически решения“, подчерта той.
Той отново призова страната му да стане член на НАТО възможно най-скоро.
През последните месеци Украйна подписа редица двустранни споразумения за сигурност със западни държави, но за Киев никаква гаранция за сигурност не може да се сравни с пълноправното членство в алианса, което да възпре бъдеща агресия от Русия.
„С горчивия опит от Будапещенския меморандум зад гърба си, няма да приемем никакви алтернативи, заместители или сурогати за пълноправното членство на Украйна в НАТО“, се казва в изявление на украинското външно министерство от вторник сутрин.
Министерството подчерта, че поканата за членство на Украйна в НАТО би била „ефективен контрамерки срещу руския шантаж“ и единственият начин да се възстанови доверието в принципите на ядреното разоръжаване.
Членството на Украйна в НАТО – постепенен процес
Марк Рюте заяви, че двустранните споразумения са част от пътя на Украйна към пълноправно членство.
„По време на срещата във Вашингтон (проведена през юли 2024 г.) се договорихме за необратимия път към НАТО,“ каза той. „Това се случва стъпка по стъпка.“
От Алиса Тайди