Неправителствени организации изразиха тревога относно вчерашното изявление на Мета.
Ако Мета реши да прекрати проверката на факти в ЕС, както обяви, че ще направи в САЩ, първо ще трябва да представи оценка на риска пред Европейската комисия, заяви говорител на институцията.
„Отбелязваме изявлението на Мета, но нямаме коментар относно действията им в САЩ. Въпреки това, съгласно Закона за цифровите услуги (DSA), преди премахване на тези политики, много големите платформи трябва да извършат оценка на риска и да я изпратят до Комисията,“ каза говорителят.
„Ние продължаваме да следим […] спазването на задълженията по DSA в ЕС,“ добави той.
DSA изисква от технологичните гиганти да се борят с незаконно съдържание и дезинформация
Законът за цифровите услуги на ЕС задължава големи компании като Facebook и Instagram да противодействат на незаконното съдържание онлайн и да смекчават рисковете от дезинформация или манипулация на избори.
Неправителствени организации изразиха безпокойство относно вчерашното обявление на компанията за замяна на проверителите на факти в САЩ с нова система „общностни бележки“, подобна на тази в платформата X на Илон Мъск.
Докато главният изпълнителен директор на Мета, Марк Зукърбърг, заяви, че ходът цели „връщане към корените на компанията, насочени към свободното изразяване“, организацията за граждански права ARTICLE 19 го нарече „очевиден опит за угодничество на определени политически интереси.“
„Подходът, описан от Марк Зукърбърг, изглежда повтаря реторика от консервативните медии в САЩ, които отдавна критикуват модерирането на съдържание от Мета като либерално пристрастно, без оглед на реалните предизвикателства за човешките права и свободата на изразяване на техните платформи,“ се посочва в изявление на ARTICLE 19.
Политическите аспекти на съдържанието продължават да предизвикват напрежение
Зукърбърг вчера коментира резултата от изборите в САЩ, като заяви, че Мета ще работи с новоизбрания президент Доналд Тръмп, за да се противопостави на държави, които се опитват да наложат контрол върху социалните медийни платформи.
През май платформата X получи допълнителни въпроси от Комисията относно решението си да намали модераторите на съдържание с 20% спрямо предходната година.
Ходът е следваща стъпка в текущо разследване, започнато от Комисията през декември 2023 г., свързано с управлението на рискове, модерацията на съдържание, непрозрачни практики, прозрачност на рекламите и достъп до данни за изследователи според DSA.
Последният доклад посочва, че X е премахнала модераторите за български, хърватски, латвийски и полски език, като оставя езикови експерти за холандски, английски, френски, немски, италиански, португалски и испански.