Международният наказателен съд издава заповеди за арест на Нетаняху, Галант и лидера на Хамас Мохамед Дейф
Международният наказателен съд (МНС) издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, бившия министър на отбраната Йоав Галант и военния лидер на Хамас Мохамед Дейф. Обвиненията са свързани с престъпления срещу човечеството и военни престъпления, като действията на МНС предизвикаха бурни реакции както в Израел, така и в международната общност.
Обвинения срещу Нетаняху и Галант
Според официално изявление на МНС, издадено на 16 ноември 2024 г., Нетаняху и Галант са обвинени в „използване на глада като метод за водене на война“ и извършване на престъпления срещу човечеството, включително убийства, преследване и нечовешки действия. Обвиненията са резултат от ескалацията на конфликта в Газа, където израелските действия доведоха до хиляди жертви сред цивилното население.
В заповедта се подчертава, че действията на двамата са в разрез с международното хуманитарно право и че МНС счита юрисдикцията си за валидна, независимо от израелските възражения.
Кой е Мохамед Дейф?
Мохамед Дейф, лидерът на военното крило на Хамас, е сред най-търсените личности в света. Неговата заповед за арест обаче остава засекретена, като съдът не разкрива конкретните обвинения. Дейф е известен с организирането на множество атаки срещу Израел и играе ключова роля в стратегическото управление на конфликта.
Реакцията на Израел
Изявления на израелските лидери
Израелският премиер Бенямин Нетаняху категорично отхвърли обвиненията, наричайки заповедите за арест „антисемитски акт“ и защитавайки военните действия в Газа като „необходима и справедлива война“. Подобни реакции дойдоха и от други високопоставени израелски лидери, включително президента Ицхак Херцог и опозиционния лидер Яир Лапид.
Министерството на външните работи на Израел заяви, че страната е оспорила юрисдикцията на МНС, подчертавайки, че съдът не е дал възможност на Израел да проведе собствено разследване, преди да издаде заповедите.
Юрисдикцията на МНС
МНС отхвърли твърденията на Израел, че съдът няма право да се намесва, заявявайки, че „приемането на юрисдикцията от страна на Израел не е необходимо“. Съгласно международното право, държави-членки на МНС са задължени да задържат обвиняеми лица, ако те влязат на тяхна територия. Това създава сериозни ограничения за международните пътувания на Нетаняху и Галант.
Реакцията на международната общност
Европейският съюз
В изявление от 17 ноември, върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел заяви, че решенията на МНС не трябва да се политизират и че те са „правни актове, които трябва да бъдат уважавани и изпълнени“.
Хамас
От своя страна, Хамас приветства заповедите за арест срещу израелските лидери, наричайки ги „историческа стъпка към справедливост“. Организацията призова МНС да преследва и други израелски лидери, отговорни за действия срещу палестинския народ.
Международни прецеденти
Заповедите на МНС поставят Израел в ситуация, подобна на тази на Русия, чийто президент Владимир Путин също е обект на заповед за арест от съда. Макар че някои страни-членки на МНС не изпълняват тези заповеди, те все пак създават значителни дипломатически и политически трудности за обвиняемите.
Възможни последици
Обвиненията срещу Нетаняху и Галант могат да доведат до значителни промени в израелската вътрешна и външна политика. Политическите им противници вероятно ще използват случая, за да засилят натиска срещу тях. Освен това, международният натиск може да повлияе на текущия конфликт в Газа и на дипломатическите отношения на Израел със съюзниците му.
Заключение
Действията на МНС подчертават усилията на международната общност за отговорност и справедливост в конфликтните зони. Въпреки че този случай е силно спорен и предизвиква разделение, той може да послужи като важен прецедент за отчетност на световно ниво.