Европейският отбранителен сектор нарасна със забележителните 17% миналата година – но все още изисква по-дългосрочна сигурност, тъй като правителствата се стремят да инвестират в сигурността.
Европейските ангажименти за сътрудничество в областта на противоракетната отбрана, ново поколение бойни кораби и други инициативи получиха предпазливо одобрение от лидерите в индустрията.
Новината беше съобщена във вторник, когато основната лобистка група на индустрията обяви забележителен ръст от 17% на годишна база в оборота.
Въпреки това, новосформираният отбранителен сектор на ЕС, който е в сянката на големи играчи като САЩ, продължава да настоява за по-голяма дългосрочна сигурност, за да се справи със заплахите от войната в Украйна и потенциалното влияние на втори президентски мандат на Доналд Тръмп.
Въпреки че военните разходи обикновено са на национално ниво, някои държави от ЕС искат да обединят ресурси – чрез серия от решения, които трябва да бъдат подписани във вторник, когато министрите на отбраната посещават Брюксел за редовно заседание на Съвета на ЕС.
Наистина подкрепям инициативите, които са трансевропейски“, каза Микаел Йохансон, главен изпълнителен директор на Saab, един от водещите производители на отбрана в ЕС, пред репортери в отговор на новината – добавяйки, че правилата на консорциума относно допустимостта и достъпа до средства все още трябва да бъдат изяснени .
„Това е правилният вид области: възможностите за дронове, малките технологии, интегрираните системи за противовъздушна и противоракетна отбрана са абсолютни примери, които ни липсват в европейската перспектива“, добави Йохансон.
С войната сега по границите на ЕС, „ако не можем да действаме заедно сега чрез сътрудничество, а също и от национална гледна точка, тогава не знам какво трябва да правим“, каза той.
Обявени са четири големи нови отбранителни проекта на ЕС
Противоракетна отбрана
Противовъздушната отбрана се очертава като един от водещите кандидати за европейско сътрудничество, получавайки подкрепата на председателя на Европейската комисия и бивш министър на отбраната Урсула фон дер Лайен.
Надеждата е, че Европа ще бъде защитена от руска атака, подобно на израелската технология Iron Dome.
Но германското предложение за Европейска инициатива за небесен щит беше критикувано заради зависимостта си от американски и израелски доставчици, включително Raytheon, производители на ракетата Patriot.
Въздушният щит носи и огромна цена, потенциално стотици милиарди евро, а предложенията за финансирането му чрез общ дълг са изправени пред собствени политически проблеми.
Проблемът стана още по-труден предвид перспективата администрацията на Тръмп да се оттегли от НАТО или да започне търговска война, като наложи 10% мита върху европейския внос.
В доклад, също публикуван във вторник, ASD – лобистка група, представляваща 4 000 европейски компании в областта на авиацията, сигурността и отбраната в ЕС, Обединеното кралство и Турция – съобщи, че оборотът на нейните членове в отбранителния сектор е нараснал с 17% до 159 милиарда евро, като подобен растеж е отбелязан в секторите на въздушната, морската и сухопътната отбрана.
Този ръст идва в момент, когато европейските правителства се стремят да подпомогнат разкъсаната от война Украйна и да укрепят собствените си отбранителни способности след десетилетия на относителна сигурност.
Въпреки това, местните доставчици често не могат да отговорят на търсенето, което кара европейските правителства да търсят оръжия и други технологии от чужбина, главно от САЩ.
„Що се отнася до растежа, мисля, че вероятно бягаме възможно най-бързо,“ каза Йохансон, като подчерта, че по-нататъшното разширяване изисква дългосрочна сигурност – например чрез предоставяне на възможност на Европейската инвестиционна банка да инвестира в военни технологии.