Британци и европейци вярват, че по-силни отношения ще им помогнат да се справят с геополитическите предизвикателства, показва ново проучване.
Глобалната несигурност, породена от продължаващата агресия на Русия срещу Украйна и предстоящото завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, увеличава подкрепата сред британците и европейците за по-близки отношения, дори ако това означава преминаване на т.нар. „червени линии“, според ново проучване.
Половината британци вече смятат, че правителството на Обединеното кралство трябва да даде приоритет на отношенията с Европейския съюз пред тези със САЩ, като само 17% подкрепят обратното, показва многодържавно мнение, поръчано от Европейския съвет за външни отношения (ECFR).
Британските респонденти също вярват, че страната им може да бъде по-ефективна в управлението на миграцията, укрепването на сигурността и икономиката, справянето с климатичните промени и бъдещи пандемии, както и в противопоставянето на Русия, САЩ и Китай, ако работи по-тясно с ЕС по тези въпроси. Междувременно, мнозинството от анкетираните от държави в ЕС – Франция, Германия, Италия, Полша и Испания – също смятат, че Великобритания и ЕС трябва да се сближат и че по-силни връзки ще укрепят сигурността на Европа.
Повечето от 9300 участници в онлайн анкетата от шестте държави изразяват единодушие относно Украйна. Те заявяват, че техните правителства не трябва да следват позицията на САЩ, ако Тръмп се опита да принуди Киев да направи големи отстъпки към Русия. В Италия обаче 29% смятат, че правителството им трябва да следва американската позиция – същият дял като тези, които се противопоставят.
„Важността на връзките между Обединеното кралство и ЕС“
„Важно е да се признае, че Брекзит и бъдещите отношения между Великобритания и ЕС имат по-голямо значение за британските респонденти, отколкото за гражданите на други държави. Но обществеността в Европа е готова за преосмисляне на отношенията“, заяви Марк Ленард, съосновател и директор на ECFR.
Той добави, че макар да има скептицизъм сред официалните лица и правителствата в ЕС относно специални условия за Великобритания, проучването показва, че общественото мнение е по-прагматично. Например, повечето европейци подкрепят предоставянето на достъп на Великобритания до изследователски програми на ЕС в замяна на по-тясно сътрудничество в областта на сигурността, както и достъп до определени аспекти на единния пазар – нещо, което до момента е отхвърляно категорично.
Мнозинството британци (51%) заявяват, че биха приели фитосанитарните правила на ЕС за безопасност на храните и продуктите, за да получат привилегирован достъп до единния пазар на ЕС. Още по-забележително е, че над две трети подкрепят реципрочно отваряне на границите, така че гражданите на ЕС и Великобритания да могат свободно да пътуват, живеят и работят от двете страни.
След Брекзит: Нов старт
Инвазията на Москва в Украйна през 2022 г. подчерта необходимостта от координиран отговор между Лондон и Брюксел, съсредоточен върху сигурността и енергийните въпроси. Новото правителство на Лейбъристката партия във Великобритания обаче търси по-цялостно „рестартиране“ на отношенията с ЕС с поредица от дипломатически инициативи след встъпването си в длъжност през юли.
Сред политиците, които наскоро посетиха Брюксел, са премиерът Киър Стармър, министърът за отношения с ЕС Ник Томас-Саймъндс, външният министър Дейвид Лами и финансовият министър Рейчъл Рийвс.
Рийвс участва на среща на финансовите министри на ЕС – първа след Брекзит – където подчерта, че „задълбочаването на икономическите връзки“ е необходимо за справяне с общите предизвикателства, включително войната в Украйна, климатичните промени и високата инфлация.
„Смятам, че е дълбока грешка да вярваме, че сме по-силни сами“, каза тя пред колегите си в ЕС. „По-близките икономически отношения между Великобритания и ЕС са ключови за подобряване на растежа и за преодоляване на икономическите последици от Брекзит.“