Европейският парламент одобрява нова комисия на ЕС: Десният завой и новите предизвикателства
Брюксел (AP) — В сряда депутатите от Европейския съюз сложиха край на седмица на разногласия, за да утвърдят новия екип от комисари, който ще ръководи една от най-дясно ориентираните изпълнителни власти на блока през следващите пет години.
Основните центристки и проевропейски политически групи в Европейския парламент оставиха настрана политическите си различия, за да постигнат споразумение за оставащите водещи позиции. Те заявиха в съвместно изявление, че са „решени да работят заедно за укрепването на Европейския съюз“.
От 4 ноември насам старши депутати извършват проверка на 26-те номинирани за Европейската комисия, за да преценят дали са подходящи за ръководене на ключови политики като търговия, земеделие или външна политика под ръководството на председателя Урсула фон дер Лайен.
Новият състав на Европейската комисия и основните ѝ задачи
Европейската комисия е единственото тяло в ЕС, което има правомощия да изготвя закони. След като бъдат приети от Европейския парламент и 27-те държави-членки, тези закони се прилагат из цяла Европа. Те обхващат теми като качество на водата, защита на данните, конкуренция и миграционна политика.
Изборите за Европейски парламент през юни отслабиха позициите на повечето центристки и проевропейски партии, докато крайнодесните засилиха влиянието си. Въпреки това Европейската народна партия (ЕНП) — паневропейско консервативно политическо семейство — остана най-голямата група в парламента.
Доминиращата роля на Европейската народна партия
Това позволи на ЕНП, към която принадлежи и Урсула фон дер Лайен, да действа без обичайните си съюзници от мейнстрийма, като социалистите и демократите, групата “Обнови Европа” и екологичната партия Зелените.
Повече от половината от новите комисари са предложени от ЕНП, което дава на консерваторите възможността да избират партньорите си за постигане на споразумения. Само четирима от комисарите са от партии, намиращи се вляво от центъра.
Съюзи с крайната десница и разногласия
В нарушение на дългогодишната традиция ЕНП си сътрудничи с крайнодесни партии, като италианската „Братя на Италия“ на премиера Джорджия Мелони, която има неофашистки корени, и националистическата „Фидес“ на унгарския премиер Виктор Орбан. Заедно успяха да наложат графика за изслушванията на новите комисари.
Въпреки това, социалистите, либералите и ЕНП, които заедно формират парламентарно мнозинство, подчертаха в изявление в понеделник вечерта, че решенията на европейските проблеми „ще дойдат от сътрудничеството между нашите политически групи и всички, които искат да продължат изграждането на Съюз, базиран на тези ценности, и са готови да се справят с глобалните предизвикателства, като същевременно защитават демократичните институции“.
Спорни назначения и разпределение на портфейли
Номинацията на Джорджия Мелони за изпълнителен вицепрезидент, Рафаеле Фито, е първият случай, в който представител на крайната десница получава такъв пост. Той ще отговаря за политиката на „сближаване“, която финансира инфраструктурни проекти с голям дял от бюджета на ЕС.
Унгарският кандидат, досегашният комисар по разширяването Оливер Вархеи, получи портфейла за здравеопазване и животинско благосъстояние. Въпреки това някои от функциите му, особено тези, свързани със сексуалните и репродуктивните права, бяха прехвърлени на друг комисар.
Либералите приветстваха това решение и публикуваха в социалните мрежи, че „с ревизирано портфолио за Вархеи, Фидес губи влияние върху правата на жените“. Унгария бе критикувана през последните години за отстъпление по въпроси като брака, половата идентичност и други права.
Критики към подхода на ЕНП
Миналата седмица социалистите обвиниха ръководството на ЕНП в „безотговорно поведение“, след като то си сътрудничи с испанската популистка партия „Вокс“, за да обвини кандидата им за поста по климата и конкуренцията Тереса Рибера, че не е направила достатъчно за предотвратяване на катастрофалните наводнения в Източна Испания. Въпреки това, Рибера също беше утвърдена.
Заключение
Новата Европейска комисия започва работа в условията на политическо напрежение и повишено влияние на крайната десница. Въпреки разногласията, доминиращите политически групи настояват за сътрудничество с цел укрепване на Европейския съюз и справяне с глобалните предизвикателства.